Jakie znaczenie ma tabernakulum w kościele katolickim?
Kościół katolicki w trakcie swoich ceremonii wymaga wykorzystania wielu różnych obiektów. Służą one do rozmaitych celów, jednak wszystkie mają ścisły związek z określonymi rytuałami. Jednym z tego typu rekwizytów jest niewątpliwie tabernakulum. To jeden z ważniejszych elementów w trakcie odprawiania mszy. Dzięki niemu możliwe jest zapewnienie odpowiedniej oprawy i zrealizowanie określonych funkcji sakralnych.
Funkcje tabernakulum
Czym dokładnie jest tabernakulum? To specjalna szafka, która zamykana jest na klucz. Przechowuje się w niej chleb eucharystyczny, czyli jedno z najważniejszych sakraliów. To właśnie ono jest sednem każdej ceremonii takiej jak msza święta i z tego względu wymaga specjalnego traktowania. Umieszczenie go w miejscu takim jak tabernakulum pozwala na to, żeby zapewnić mu odpowiednie przechowywanie.
Znaczenie tabernakulum jest trojakie. Z jednej strony ma ono rolę czysto sakralną, z drugiej strony jest to także obiekt funkcjonalny. Nie można jednak również zapominać o dekoracyjnych walorach tabernakulum. Ponieważ kościoły mają do siebie to, że są ciekawymi obiektami architektonicznymi, również ich wystrój charakteryzuje się często wysublimowaną estetyką oraz interesującymi zdobieniami.
Żeby więc tabernakulum było obiektem kompletnym, spełniającym wszystkie swoje funkcje, musi ono być wykonane nie tylko porządnie, lecz także z wyczuciem estetycznym. Poszczególni artyści stosują rozmaite techniki, żeby uzyskać zadowalający rezultat i zapewnić kościołowi wyposażenie o najwyższych walorach dekoracyjnych i zdobniczych.
Podsumowując, obiekt taki jak tabernakulum niewątpliwie ma istotne znaczenie w kościele katolickim. To, jak dokładnie wyglądają sprawy z nim związane, zależy od tego, pod jakim kątem się na nie patrzy. Artysta z całą pewnością widzi je inaczej niż kapłan, a kapłan inaczej niż artysta zajmujący się wyposażaniem kościoła w obiekty sakralne.