Z jakich elementów składa się monstrancja i jaka jest jej symbolika?
Monstrancja jest rodzajem naczynia liturgicznego, używanego podczas Mszy Świętych i procesji. Jej nazwa pochodzi od łacińskiego czasownika monstrare, czyli pokazywać, co ma związek z zadaniem, jakie pełni. Monstrancja, w której kapłan umieszcza konsekrowaną hostię, wystawiana jest na ołtarz, by Najświętszy Sakrament mógł być adorowany przez uczestników nabożeństwa. Uroczyste wpatrywanie się w symboliczne Ciało Chrystusa jest niezwykle ważnym elementem Mszy Świętej dla wiernych kościoła katolickiego, stąd też monstrancja otaczana jest wielkim szacunkiem.
Jak wygląda monstrancja?
Poszczególne monstrancje mogą znacznie różnić się pod względem kształtu, wielkości i rodzaju zdobień. Ich bogaty wygląd dawniej nawiązywał do gotyckich katedr lub postaci Maryi, obecnie zaś naczynie przypomina najczęściej glorię w kształcie słońca (tak zwane monstrancje promieniste). Jednak wszystkie monstrancje składają się z tych samych elementów: stopy, trzonu i repozytorium. Dzięki stopie naczynie ustawione na ołtarzu podczas adoracji jest stabilne, trzon z kolei pozwala kapłanowi wygodnie nieść monstrancję w czasie procesji. Centralną częścią naczynia jest repozytorium, w którym umieszcza się Najświętszy Sakrament. Na szczycie monstrancji najczęściej znajduje się krzyż.
Wartość symboliczna i jej wpływ na wykonanie naczynia
Monstrancja jest jednym z najważniejszych naczyń wykorzystywanych w liturgii. Okrągły kształt repozytorium i promienie wskazują na Jezusa Chrystusa, który w trakcie nabożeństwa jest symbolicznie ukazywany wiernym. Z tej przyczyny monstrancja wykonywana jest z wielką pieczołowitością wyłącznie z cennych materiałów. Naczynie to może być złote lub pozłacane, srebrne bądź mosiężne, a do jego zdobienia często wykorzystywane są rozmaite szlachetne kamienie.